Ku pamięci strażników granicznych i tych, dzięki którym żyjemy w wolnym kraju i pokoju! - 31.10.2024 r.
Pamiętamy o Was szczególnie w te dni zadumy, czyli Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny. Jesteście naszymi bohaterami i naszą dumą! Znicze, światełko, które zapalamy przed 1 Listopada to tylko tyle i aż tyle od nas dla Was! To pamięć, która zawsze będzie trwać! Chwała Bohaterom!
Uczniowie klasy 2 i 3 ze SP im. Straży Granicznej II Rzeczpospolitej w Śmiłowie.
1Na uroczystościach w Nakle - 27.12.2023 r.
Dzisiaj na rynku w Nakle nad Notecią odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej przedwojennych strażników granicznych z Inspektoratu Nr 8. Pomysłodawcą przedsięwzięcia był pan Lechosław Draeger, były starosta nakielski, autor książki pt. "Straż Graniczna regionu Noteci w latach 30-tych XX wieku z perspektywy nakielskiego Inspektoratu", którego w ubiegłym roku gościliśmy w murach naszej placówki. Śmiłowską szkołę reprezentowali uczniowie wchodzący w skład pocztu sztandarowego, tj. Błażej Mróz, Wiktoria Gacan i Julia Machocka oraz Zuzanna Maluga, Lena Widerska i Filip Rycyk pod opieką pani dyrektor Doroty Kończak oraz pani Doroty Malińskiej-Janaś. Po zakończeniu uroczystości na rynku, podczas której upamiętniono także bohaterów Powstania Wielkopolskiego w 105. rocznicę jego wybuchu, uczestnicy udali się do Muzeum Ziemi Krajeńskiej, gdzie mieli okazję zapoznać się z jego zbiorami.
1Rajd Graniczny w Jeziorkach - światełko pamięci - 23.09.2023 r.
Przedstawiciele naszej szkoły, czyli Liwia Szewczyk i Nikodem Grajczak złożyli kwiaty i zapalili światełko pamięci kapralowi Piotrowi Konieczce - żołnierzowi plutonu wzmocnienia Placówki Straży Granicznej Jeziorki. Przypomnieliśmy także twarze i nazwiska przedwojennych pograniczników z tej miejscowości, tj. Antoniego Schoena, Józefa Marciniaka, Franciszka Błaszczyka oraz Ignacego Szymkowiaka.
W miejscach pamięci - 1.09.2023 r.
Dziś 84. rocznica wybuchu II wojny światowej. O bohaterskiej postawie 1 września 1939 r. strażników granicznych oraz żołnierzy plutonu wsparcia z naszego regionu przypominamy często. W miejscach pamięci o nich powiewały dziś biało-czerwone flagi. Pojawiły się pierwsze znicze i kwiaty.
Spotkanie z panem Henrykiem Błaszczyk - 22.06.2023 r.
Na zaproszenie pani Doroty przybył dziś do szkoły pan Henryk Błaszczyk, syn przedwojennego strażnika granicznego z Jeziorek - Franciszka Błaszczyka. Nasz gość zabrał młodzież z klas VI, VII i VIII w podróż do przeszłości, niezwykle barwnie opowiadając o losach swojego ojca, który po uzyskaniu wieku poborowego wziął udział w I wojnie światowej, a następnie polsko-bolszewickiej. Za swoją odwagę na polu walki dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych! W okresie międzywojennym Franciszek Błaszczyk wstąpił do Służby Celnej, a od 1928 r. służył w Straży Granicznej. 1 września 1939 r. - w dniu wybuchu II wojny światowej - pełnił służbę w Placówce SG Jeziorki.
Spotkanie z panem Henrykiem było niezwykłą lekcją historii, geografii i patriotyzmu. Po zakończeniu spotkania pan Henryk przyznał, że był po wielkim wrażeniem zachowania uczniów, którzy słuchali go w absolutnej ciszy. Wspaniała narracja podziałała znakomicie na wyobraźnię młodych ludzi, przenosząc ich do odległych czasów i miejsc.
Obchody Święta Straży Granicznej w Bydgoszczy - 17.05.2023 r.
We wtorek klasy IV, VII i VIII pod opieką pań Pauliny Luck, Małgorzaty Giers i Doroty Malińskiej-Janaś miały zaszczyt wziąć udział w obchodach Święta Straży Granicznej, organizowanych przez Placówkę Straży Granicznej z Bydgoszczy.
Pierwsza część obchodów miała miejsce na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy, gdzie przywołana została pamięć dwóch przedwojennych strażników granicznych z Zelgniewa - Antoniego Łobody i Stefana Galińskiego. Obaj zostali skazani na śmierć przez rozstrzelanie w 1940 r. wyrokiem nazistowskiego Sądu Specjalnego w Bydgoszczy. Jako szkoła jesteśmy niezwykle dumni, mogąc przyczynić się do popularyzacji historii formacji, jaką była Straż Graniczna II Rzeczpospolitej. Na cmentarzu jako pierwszy głos zabrał zastępca Komendanta Placówki SG w Bydgoszczy - kpt. Mariusz Urban, który organizował to uroczyste spotkanie. Następnie swoje słowa do obecnych zwrócił asp. Policji Krzysztof Knych, który niestrudzenie pomaga nam w odkrywaniu losów przedwojennych strażników, służących w naszych miejscowościach. Wystąpienia zamknęła p. Dorota Malińska-Janaś, podkreślając odpowiedzialność naszej szkoły za szerzenie wiedzy o formacji nam patronującej. Na uroczystości obecne były lokalne media, które tego dnia kilkukrotnie przypominały w eterze o śmiłowskiej szkole i jej misji.
Drugą część obchodów Święta Straży Granicznej miała miejsce w Placówce SG, mieszczącej się w miejscowym porcie lotniczym. Mieliśmy tam okazję być świadkami wręczenia awansów funkcjonariuszom SG. Niezwykle miłym dla nas akcentem było podziękowanie złożone przez kpt. SG Mariusza Urbana na ręce p. Doroty Malińskiej-Janaś za zasługi w popularyzowaniu tradycji Straży Granicznej II Rzeczpospolitej.
Po uroczystości zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek, po którym mieliśmy możliwość zapoznania się ze specyfiką służby granicznej w bydgoskim lotniczym przejściu granicznym. Otrzymaliśmy również okolicznościowe upominki, za które dziękujemy
Zarządowi Terenowemu Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Funkcjonariuszy Straży Granicznej w Bydgoszczy, który reprezentował chor. szt. SG Tomasz Giedź.
Serdecznie dziękujemy bydgoskiej Placówce SG za zaproszenie na uroczystości
i mamy nadzieję, że w przyszłości nasz kontakt będzie wzmacniać i zakorzeniać.
Organizacja bezpłatnego dla uczniów wyjazdu do Bydgoszczy nie byłaby możliwa
bez nieodpłatnego udostępnieniu autobusu przez firmę Farmutil,
w którym to kolejny raz niestrudzenie pomógł nam p Dariusz Krupa. Dziękujemy.
21Spotkanie z Zastępcą Komendanta Placówki SG w Bydgoszczy kpt. SG Mariuszem Urbanem oraz st. chor. SG Moniką Lickiewicz - 27.04.2023 r.
Nasza szkoła miała dziś przyjemność i honor gościć w swoich murach dwoje nietuzinkowych gości. Wizytę złożyli nam bowiem Zastępca Komendanta Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy kpt. SG Mariusz Urban oraz st. chor. SG Monika Lickiewicz. Podczas spotkania z panią dyrektor Dorotą Kończak oraz p. Dorotą Malińską-Janaś goście zapoznali się z historią naszej placówki, podejmowanymi w związku z jej patronem działaniami, mającymi na celu poszerzanie wiedzy o Straży Granicznej II Rzeczpospolitej, obejrzeli zgromadzone i pieczołowicie przechowywane pamiątki oraz złożyli wizytę na miejscowym cmentarzu, na którym pochowani są przedwojenni strażnicy.
Dzisiejsze spotkanie inicjuje współpracę, która owocować ma ciekawymi i atrakcyjnymi dla uczniów projektami. Najbliższym będzie majowy wyjazd do Bydgoszczy i wizyta w tamtejszym porcie lotniczym, gdzie przyjrzymy się pracy współczesnych strażników granicznych.
Spotkanie z panią Heleną Leżanka - 3.04.2023 r.
Z ogromną przyjemnością gościliśmy dziś w progach naszej szkoły panią Helenę Leżankę, która jest wnuczką strażnika granicznego Ignacego Szymkowiaka. Wspomniany strażnik służył w latach 20. XX w. w Placówce Straży Celnej w Śmiłowie, zaś przed wybuchem II wojny światowej wchodził w skład Placówki Straży Granicznej Jeziorki. Wnuczka strażnika przekazała szkole pamiątki po swoim dziadku, które wzbogacą nasz zbiór materialnych śladów historii Straży Granicznej II Rzeczpospolitej. Podczas rozmowy z gościem dyrektor szkoły pani Dorota Kończak wyraziła podziękowania za obdarowanie szkoły zaufaniem i zapewniła o właściwym korzystaniu z tych materialnych źródeł historycznych.
Ignacy Szymkowiak to kolejny przedwojenny strażnik graniczny, silnie związany z naszym regionem, którego bogaty życiorys stopniowo odkrywamy, by przybliżyć go uczniom śmiłowskiej szkoły.
O losach strażników granicznych - 26.01.2023 r.
Tego dnia gościliśmy w naszej szkole uczniów z zaprzyjaźnionej szkoły w Kaczorach wraz z panią Joanną Stachowiak oraz panią Małgorzatą Platą z Nadleśnictwa Kaczory. W drzwiach szkoły, zmarzniętych kilkukilometrowym marszem gości, przywitała pani dyrektor Dorota Kończak. Z przyjemnością ugościliśmy ich i oprowadziliśmy po naszej placówce, opowiadając losy strażników granicznych, którzy przed II wojną światową służyli i mieszkali w naszej okolicy, a których portrety każdego dnia przypominają nam naszą lokalną historię.
W miejscach pamięci - 26.10.2022 r.
Uczniowie i nauczyciele naszej szkoły odwiedzili zarówno lokalny cmentarz, jak i bydgoską nekropolię, na której spoczywają dwaj przedwojenni strażnicy graniczni z Zelgniewa - Antoni Łoboda i Stefan Galiński. Pamiętamy, że na śmiłowskim cmentarzu, oprócz kaprala Piotra Konieczki, który był żołnierzem wspierającym placówkę SG w Jeziorkach, spoczywają również strażnicy: Szczepan Ławniczak, Franciszek Błaszczyk, Włodzimierz Smęda, Tomasz Wiśniewski, Franciszek Konieczek, Antoni Jasiński oraz Józef Świniarek. Uczniowie zatrzymali się także przy grobie prof. Juliusza Hammlinga, niemieckiego ornitologa, który urodził się i zmarł w Śmiłowie.
Znicze, będące symbolem pamięci, zapalono także byłym dyrektorom naszej szkoły - panu Alfonsowi Dureckiemu oraz panu Janowi Krzyżaniakowi.
2Spotkanie z panem Lechosławem Draeger - 26.09.2022 r.
Dziś odwiedził nas pan Lechosław Draeger, autor książki pt. "Straż Graniczna regionu Noteci w latach 30-tych XX wieku z perspektywy nakielskiego Inspektoratu". Podczas spotkania zorganizowanego przez panią Dorotę Malińską-Janaś autor opowiadał uczniom klas V-VIII o kulisach powstawania książki, tłumaczył historię Obwodu Straży Granicznej Nr 8 „Nakło” i Nr 9 „Wronki” oraz odpowiadał na pytania przygotowane przez uczniów. Książka pana Draegera jest jedną z nielicznych, która podejmuje temat historii przedwojennej Straży Granicznej. Formacja ta była jedną z pierwszych linii obrony Polski podczas II wojny światowej. Bardzo dziękujemy za spotkanie.