Podsumowanie Dnia Języka Ojczystego
15.03.2025Jak co roku, w związku z Międzynarodowym Dniem Języka Ojczystego nasze panie polonistki przygotowały atrakcyjne lekcje, tematyczne gazetki oraz konkursy, dzięki którym uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności językowe. W piątek nastąpiło podsumowanie działań i nagrodzenie zwycięzców. Szkolny Konkurs Ortograficzny podsumowała pani Agnieszka Wiśniewska-Łądkowska, nagradzając najlepszych znawców polskiej ortografii z każdej z klas III–VIII. Zwycięzcy otrzymali korony i okolicznościowe szarfy, a także zaszczytny tytuł Mistrzów Ortografii!
9Laureaci konkursu ortograficznego:
Klasa III – Borys i Laura
Klasa IV – Antek i Maja
Klasa V – Gabrysia i Zuzanna Z.
Klasa VI – Oliwia i Przemek
Klasa VII – Oliwia i Wojtek
Klasa VIII – Zuzanna i Filip N.
To właśnie oni będą reprezentować naszą szkołę w Miejsko-Gminnym Konkursie Ortograficznym!
Tytuł Arcymistrzów Szkoły zdobyli:
Oliwia z kl. VI
Antek z kl. IV
II Szkolny Konkurs Kaligraficzny rozstrzygnęła pani dyrektor Dorota Malińska-Janaś, nagradzając uczniów za ich piękne pismo i dbałość o estetykę.
Wyniki Konkursu Kaligraficznego:
Klasy młodsze:
I m-ce: Laura (kl. III)
II m-ce: Antek (kl. IV)
III m-ce: Ignacy (kl. III)
Klasy starsze:
I m-ce: Dominika Konkol (kl. VI)
II m-ce: Adam Korcz (kl. VI)
III m-ce: Zuzanna Maluga (kl. VIII)
Wyróżnienie: Maria (kl. V)
Serdecznie gratulujemy wszystkim laureatom! Jesteśmy dumni z Waszych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów w zgłębianiu tajników języka polskiego!
Lekcja języka polskiego pełna wyobraźni!
15.03.2025W mijającym tygodniu na lekcjach języka polskiego w klasie VI uczniowie przenieśli się w niezwykły świat poezji Zbigniewa Herberta! Analizując wiersz "Pudełko zwane wyobraźnią", odkrywali ukryte w nim obrazy poetyckie, a następnie – zainspirowani słowami poety – przenosili je na strony swoich zeszytów, tworząc wyjątkowe ilustracje.
4To była prawdziwa uczta dla wyobraźni. Każdy z uczniów w unikalny sposób zinterpretował poezję Herberta, łącząc analizę literacką ze swoją kreatywnością. Efekty? Zachwycające. Czy poezja może stać się obrazem? Nasi uczniowie udowodnili, że tak!
LUTY Z CUKIERKIEM
15.03.2025W lutym uczniowie klas I-III naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję czytelniczą „LUTY Z CUKIERKIEM – KSIĄŻKI Z PAZUREM”, która inspirowana była serią książek Waldemara Cichonia o przygodach psotnego kota Cukierka. Akcja miała na celu promocję czytelnictwa, rozwijanie wyobraźni oraz integrację uczniów z różnych grup wiekowych. W ramach wydarzenia zorganizowaliśmy kilka ciekawych inicjatyw:
1. Konkurs głośnego czytania
Uczniowie mieli okazję zaprezentować swoje umiejętności pięknego i wyraźnego czytania. Uczestnicy czytali fragmenty książki o przygodach sympatycznego kota Cukierka. Wszyscy wykazali się ogromnym zaangażowaniem i talentem.
2. Konkurs na portret kota Cukierka
Dzieci z klas I-III wzięły udział w konkursie plastycznym, w którym ich zadaniem było stworzenie portretu Cukierka – głównego bohatera serii książek. Prace były niezwykle kreatywne i kolorowe, a wybór zwycięzców okazał się nie lada wyzwaniem.
3. Spotkanie z Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kaczorach
Podczas akcji gościliśmy Panią Dyrektor Biblioteki Publicznej w Kaczorach, która wprowadziła pierwszoklasistów w świat przygód Cukierka. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o psotnym kocie i jego zabawnych perypetiach. Spotkanie było doskonałą okazją do zachęcenia najmłodszych do sięgania po książki.
4. Czytanie przedszkolakom
Uczniowie klasy trzeciej odwiedzili przedszkolaków z Przedszkola w Śmiłowie, aby przeczytać im fragmenty książki "Cukierku, ty łobuzie!". Maluchy z uwagą słuchały opowieści, a starsi koledzy i koleżanki pokazali, jak ważne i przyjemne jest dzielenie się literaturą z młodszymi.
Akcja "Luty z Cukierkiem" była pełna radości, kreatywności i literackich wrażeń. Dzięki niej uczniowie nie tylko lepiej poznali przygody Cukierka, ale także rozwinęli swoje umiejętności czytelnicze i plastyczne. Mamy nadzieję, że takie inicjatywy zachęcą dzieci do częstszego sięgania po książki i odkrywania magicznego świata literatury.
Dzień Kobiet
15.03.2025Te małe kobietki pierwszy raz świętowały Dzień Kobiet w szkole. Chłopcy przygotowali dla koleżanek kilka zadań Dziewczyny musiały wykazać się celnością w trafianiu piłki do bramki oraz w strzelaniu Nie lada wyzwaniem było dla wszystkich odkręcanie i przykręcanie śrub za pomocą różnych narzędzi . Najwięcej uśmiechu sprawiła jazda zdalnie sterowanym autkiem. Pierwszoklasistki zapamiętają ten dzień na długo.
"Siła jest Kobietą!" - nawet tych bardzo młodych! W Dniu Kobiet dziewczynki z klasy drugiej, poprosiły kolegów o porządki w ich koszyczkach! Zaskoczeni chłopcy... wykonali to zadanie! A nie było łatwo! Ale potem było znacznie ciekawiej i weselnej! Dzieci poznały najpierw znane na świecie Polki i ich dokonania. A potem quizy, rysowane wspólnie kwiaty z zawiązanymi oczami, śpiewy i tańce oraz zabawa w zespołowe "Wyścigi nakrętek"! Na koniec upominki od kolegów i zajadanie się pysznymi babeczkami! Dziękujemy Panowie! Koleżanki z klasy 2.
51Dziewczynki z klasy III miały okazję wykazać się w różnych dziedzinach, a chłopcy z zaangażowaniem wspierali swoje koleżanki i dopingowali je podczas poszczególnych konkurencji.
Rozpoczęliśmy od quizu, który sprawdził wiedzę dziewczynek na temat sportu i motoryzacji. Pytania były podchwytliwe, ale nasze uczennice poradziły sobie z nimi znakomicie. Okazało się, że wiele z nich ma imponującą wiedzę na temat piłki nożnej oraz zasad ruchu drogowego.
Kolejnym zadaniem było wbijanie gwoździa w deskę. Choć na początku wydawało się to trudne, dziewczynki szybko opanowały technikę i z wielkim zapałem przystąpiły do pracy. Niektóre okazały się prawdziwymi mistrzyniami w tej dziedzinie, udowadniając, że siła i precyzja nie są im obce!
Następnie przyszedł czas na popisy z zakresu pierwszej pomocy. Dziewczynki demonstrowały, jak prawidłowo bandażować rękę lub głowę. Widać było, że wiele z nich ma już doświadczenie w tej dziedzinie.
Jedną z najbardziej emocjonujących konkurencji był konkurs jazdy samochodem zdalnie sterowanym na czas. Dziewczynki musiały wykazać się nie tylko szybkością, ale też precyzją i zręcznością.
Na zakończenie dnia dziewczynki wzięły udział w sportowej rywalizacji – strzelaniu goli do bramki. Okazało się, że w naszej klasie mamy prawdziwe piłkarskie talenty.
Klasowy Dzień Kobiet upłynął w atmosferze radości, współpracy i zdrowej rywalizacji. Dziewczynki udowodniły, że potrafią świetnie radzić sobie w różnych dziedzinach – od wiedzy teoretycznej po praktyczne umiejętności. Każda z dziewczynek otrzymała również upominek , a na koniec wszyscy posilili się frytkami. To był niezapomniany Dzień Kobiet.
Dzień Kobiet w klasie V!
Uczniowie klasy V świętowali Dzień Kobiet, obdarowując swoje koleżanki ciepłymi słowami i pięknymi upominkami. Igor, jako przewodniczący klasy, złożył dziewczętom serdeczne życzenia, a następnie wręczył każdej z nich personalizowany kubek oraz żółtego tulipana – symbol radości i przyjaźni. Po części oficjalnej przyszedł czas na wspólną zabawę! Wykorzystując narzędzia TiK, uczniowie uczestniczyli w interaktywnych quizach i grach, które sprawiły wszystkim sporo radości.
Dzień Kobiet w klasie VI - Były quizy, słodycze, upominki i gromkie sto lat!
Chłopcy z klasy 8 w Dniu Kobiet postanowili sprawdzić umiejętności swoich koleżanek.
Piękne Czytanie
15.03.20257 marca na dwóch pierwszych lekcjach odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania Lesen Gehen. W konkursie wzięło udział 9 uczniów z klasy VII i VIII. Ich zadaniem było przeczytanie wiersza Hoffmanna von Fallerslebena pt. "Alle Vogel sind schon da".
1Zostali ocenieni według następujących kryteriów: płynność czytania, wymowa i intonacja, trafność interpretacji oraz ogólny wyraz artystyczny. Maksymalną liczbę punktów zdobyli Wojciech Puchała z klasy 7 oraz Nikodem Grajczak z klasy 8, którzy będą reprezentowali naszą szkołę w etapie wojewódzkim. Dziękuję wszystkim uczestnikom za udział w konkursie. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów w kolejnym etapie. Konkurs przeprowadziła nauczycielka języka niemieckiego- pani Alicja Załachowska.
Pieczone pączki
15.03.2025Uczestnicy kółka kulinarnego tym razem zmierzyli się z pączkami, ale wybrali wersję fit- pieczonymi. Amatorów słodkich wypieków jak zwykle było sporo i wszystko zniknęło co do okruszka.
1
Bądź czujny!
07.03.2025Szkoła! Przerwa! Gwar, harmider, śmiechy, decybele i ... zdarzenia! Miłe, radosne, ale także czasami nieprzyjemne, bo bolesne, np. zdarte kolano. Co robić, gdzie i do kogo pójść, powiedzieć czy nie, jak reagować?! Szczególnie ważne to zagadnienia, biorąc pod uwagę zdrowie i bezpieczeństwo w szkole. Podejmujemy więc różne działania dostosowane do wieku i możliwości naszych podopiecznych.
Tym razem o pierwszej pomocy, zachowaniu i podejmowaniu konkretnych działań dowiedzieli się uczniowie klas 1-3 podczas lekcji z panią Małgorzatą Kościańską. W jakich sytuacjach, do kogo się zwrócić oraz jak pomóc w konkretnych zdarzeniach. Scenki dramowe były ciekawą i praktyczną metodą pozwalającą przyswoić takie informacje. Z kolei pani Wioletta Janowska, w formie praktycznych ćwiczeń, także na placu szkolnym, zapoznała uczniów kl.1, a uczniom klasy 2 i 3 przypomniała, zasady i procedury zachowania podczas alarmu szkolnego i ewakuacji.
Uczniowie byli bardzo zdyscyplinowaniu i chętnie brali udział w tych ćwiczeniach.
Mamy nadzieję, że nie będzie prawdziwych zdarzeń i powodu, aby wykorzystywać zdobytą wiedzę i umiejętności!
Bądź zawsze uważny, rozważny i czujny!
W.J.
W naszej szkolnej świetlicy
07.03.2025Czas spędzany w naszej szkolnej świetlicy bywa spokojny, wręcz leniwy, ale czasami jest pełen ekspresji i wręcz pozytywnie zwariowany. Zawsze jednak na pewno ciekawy!
4Są układanki, krzyżówki, kolorowanki, konstrukcje z klocków, a także gry matematyczne - nawet dla uczniów klasy pierwszej. Pojawia się literatura, np. legendy polskie z zagadkami w formie zabawy z punktami czy ćwiczenia spostrzegawczości podczas gry dydaktycznej. A skoro większość, szczególnie chłopców fascynuje piłka nożna, to forma stolikowa z ćwiczeniami oddechowymi zainteresowała naszych "panów" . Zajęcia plastyczne również mają swoich zwolenników, a efekty ich pracy są nawet dla nich miłym zaskoczeniem!
Te wszystkie wspólne działania znacznie poprawiają ich relacje i pozwalają nabywać kompetencje społeczne, które znacząco wpływają na komfort życia nie tylko szkolnego.
W.J.
"Dzieci z Bullerbyn"- cd lapbooków w kl. 2.
07.03.2025Była Grenlandia, a teraz lapbooki o dzieciach i ich życiu w małej wiosce, w której nie było komputerów, smartfonów, tabletów i innych gadżetów, jakie znamy obecnie, a dzieci się uczyły doświadczając i świetnie się przy tym bawiły! Wspierały się, rozwijały swoją wyobraźnię, a z potrzeby tworzyły i działały!
5I właśnie Ci bohaterowie zainspirowały uczniów klasy drugiej do przedstawienia lektury w ciekawej formie! I zrobili to z radością!
Sami zobaczcie! Brawo, brawo!
W.J.
Hodowla grzybów
07.03.2025W dniu 25 lutego klasa 5 pod czujnym okiem nauczycielki biologii pani Agnieszki Krokos założyła hodowlę grzybów z gatunku twardziak jadalny- shitake. Oto pierwsze efekty
Co warto wiedzieć o Grenlandii?
04.03.2025W ubiegłym tygodniu dwa zespołu uczniów klasy 2 prezentowały swoją wiedzę i ciekawostki nt. Grenlandii. Była to praca dla chętnych, podsumowująca temat o położeniu, ludziach, zwierzętach i roślinności na tej wyspie.
Prezentowali i omawiali poznane i wyszukane przez siebie dodatkowe informacje w formie Lapbooka.
Spisali się naprawdę rewelacyjnie! Chyba sami byli zaskoczeni, że tak potrafią! Możecie być z siebie dumni!
Teatr jak książka!
04.03.2025Wizyta w teatrze to jak czytanie książek! To wejście w inny świat! Dostarcza rozrywki, ale co ważne pobudza także wyobraźnię, uczy empatii i skłania do refleksji. Tak było dzisiejszego dnia w Pile, na spektaklu pt. "Safari", wystawionego przez Teatr Polski Kultura z Łodzi.
Nasi uczniowie z klas I-III byli zauroczeni oglądanym spektaklem, którego głównym wątkiem była odmienność wyglądu i reakcje innych. Ponadto, aktorzy w interakcji z dziećmi, nawiązali do miast Polski, legend i ich charakterystycznych cech. Zwracali również uwagę na zachowania proekologiczne, ucząc poprawnej segregacji śmierci.
Dzieci dały się "wciągnąć" w ten cudowny świat, przeżywając wspólnie z postaciami ich perypetie i żywo reagując na ich różne zachowania.
Ponadto dzieci zobaczyły podczas pracy aktorów, oświetleniowca, akustyka, a w rozmowie po spektaklu rozmawialiśmy o scenarzyście, kostiumologu, kim jest scenograf oraz ich zakresie obowiązków przy tworzeniu spektaklu. Światła, muzyka, piosenki z przesłaniem pozwoliły dzieciom oderwać się na czas sztuki, od realnego świata. Dobra sztuka teatralna wraz z jej przesłaniem pozostaje w naszej pamięci na długo! I to była właśnie ta sztuka! Dziękujemy za cudowne przeżycia jakie w nas wywołaliście!
Spektakle profilaktyczne w naszej szkole!
04.03.2025W piątek w naszej szkole gościliśmy Teatr Grupa T z Torunia, który przygotował dla naszych uczniów dwa wyjątkowe spektakle profilaktyczne!
6"Ściema 2.0, czyli pułapki Internetu"
Spektakl adresowany do klas VI-VIII w zabawny, kabaretowy sposób ukazał zagrożenia, jakie czyhają w sieci. Fejk newsy, deepfake, uzależnienie od smartfonów – to tylko niektóre z tematów, które poruszono. Bohaterowie znani z gier i bajek (m.in. Pikachu, Elza, postacie z Minecrafta i Fortnite) skutecznie przyciągnęli uwagę uczniów, a humor i interakcja sprawiły, że przekaz na długo zostanie w pamięci.
"Magiczny Kapelusz"
Dla młodszych uczniów i przedszkolaków przygotowano piękną, pełną ciepła i humoru opowieść o tolerancji, szacunku i walce z uzależnieniami. Historia słonika Tadeusza, który zmagał się z odrzuceniem z powodu swojej długiej trąby, poruszyła serca widzów i przypomniała, jak ważna jest akceptacja i przyjaźń.
Dziękujemy za te niezwykłe przedstawienia.
ZAŁOŻENIA NOWEJ PODSTAWY PROGRAMOWEJ
02.03.2025Dyrektorzy szkół z naszego regionu mieli dziś okazję wziąć udział w spotkaniu z Sekretarz Stanu Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pani Katarzyna Lubnauer przedstawiła założenia nowej podstawy programowej, która wdrażana będzie od 2026 r.
O konsultacje w jej zakresie poproszono nauczycieli, by to praktycy mieli głos decydujący. W sali widowiskowej pilskiej "Iskry" po części poświęconej prezentacji założeń, nadszedł także czas na zadawanie konkretnych pytań, które dotyczyły m.in. założeń nowego przedmiotu - edukacji zdrowotnej czy zmian w prawie oświatowym.
DZIEŃ ŁAMAŃCÓW JĘZYKOWYCH
02.03.2025Dziś chłopcy z Samorządu Uczniowskiego zorganizowali dzień łamańców językowych. Odważni uczniowie zmierzyli się nie tylko z klasykami typu "Chrząszcz brzmi w trzcinie", ale również mniej znanymi zwrotami. Okazały się one świetnym ćwiczeniem na dykcję. A wszystko to w ramach obchodzonego w zeszłym tygodniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
12
III Szkolny Konkurs Kaligraficzny
27.02.2025W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego w naszej szkole odbył się dziś III Szkolny Konkurs Kaligraficzny! W konkursie wzięło udział 20 uczniów z klas III - IV, którzy zmierzyli się z wyjątkowym zadaniem – przepisaniem tekstu szkolnego hymnu. Każdy uczestnik wykazał się ogromną starannością, dbałością o estetykę i piękno pisma, a efekty ich pracy poznamy w przyszłym tygodniu.
4Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom! Dziękujemy za zaangażowanie i pielęgnowanie sztuki pięknego pisania!