Aktualności

          • Sobota - pierwszy dzień wakacji, a nasi uczniowie nadal aktywni!

            02.07.2025

            Choć oficjalnie rozpoczęły się wakacje, nasi utalentowani uczniowie nie próżnują! Laureaci Gminnego Festiwalu Piosenki zostali zaproszeni na kolejne wyjątkowe wydarzenie – drugie spotkanie dla Seniorów, zorganizowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Śmiłowie.

            Z radością informujemy, że niemal wszyscy wyróżnieni wykonawcy odpowiedzieli na zaproszenie i ponownie zaprezentowali swoje muzyczne talenty. Niestety, dwóch zespołów zabrakło z powodu wcześniej zaplanowanych wyjazdów wakacyjnych – jednak pozostali wykonawcy godnie reprezentowali naszą szkołę i przedszkole.

            Piękne utwory, które umiliły spotkanie seniorom, wykonali: Nikodem Grajczak, Laura Kordek, Ignacy Gruenke, Wiktoria Żmijewska, Leon Górka oraz Rozalia Tatera.

            Serdecznie dziękujemy młodym artystom za zaangażowanie, piękne występy i wspaniałą postawę!

            Życzymy Wam teraz zasłużonego odpoczynku – miłych i bezpiecznych wakacji!

          • List Wielkopolskiego Kuratora Oświaty na zakończenie roku szkolnego

            02.07.2025

            „Dzieci nie pamiętają wszystkiego,

            czego ich nauczono.

            Ale pamiętają, kto przy nich był.”

            Szanowni Państwo,

            Drodzy Uczniowie, Dyrektorzy, Nauczyciele, Rodzice, Pracownicy Administracji i Obsługi,

            zamykamy dziś kolejny rok – cichy rozdział opowieści, którą pisaliśmy każdego dnia. Rok utkany z codziennych poranków i wieczornego zmęczenia, z dzwonków, które porządkowały rytm i chwil, które wymykały się wszelkim planom. Z pozoru zwyczajny czas: budzik, śniadanie w biegu, rozmowa na schodach, śmiech na przerwie, zasłuchanie na lekcji, milczenie po klasówce. Nic nadzwyczajnego, a jednak właśnie tam, po cichu, wydarzało się najwięcej.

            Bo szkoła nie jest tylko miejscem zdobywania wiedzy, ale jest przestrzenią nieplanowanych, ukradkowych i serdecznych spotkań. To świat utkany z gestów, które czasem nie potrzebują słów: z uśmiechu rzuconego mimo zmęczenia, z dłoni podanej bez pytania, z obecności, która trwa nawet wtedy, gdy trudno. To właśnie te chwile: ciche, zwykłe, niepozorne zostają z nami na dłużej. One zapisują się w pamięci mocniej niż regułki, wzory i daty, bo szkoła to nie tylko mury i programy. To ludzie. Ich spojrzenia. Ich uważność. Ich serce.

            Dzieci wzrastają na naszych oczach. I choć uczą się wzorów, definicji i reguł, to tak naprawdę chłoną nas, dorosłych. Patrzą, jak mówimy, jak słuchamy, jak się do siebie uśmiechamy, jak radzimy sobie ze zmęczeniem, jak się przyznajemy do błędów i na tej podstawie uczą się, jak być człowiekiem. Dlatego tak ważne jest to, co robimy każdego dnia. Nie w wielkich chwilach, ale właśnie wtedy, gdy myślimy, że nikt nie patrzy, nie widzi i nie słyszy. Dzieci uczą się człowieczeństwa od nas, dorosłych, patrząc na nas każdego dnia.

            Drodzy Uczniowie,

            przez cały rok odważnie szliście swoją drogą. Były dni pełne radości z odkrywania nowych rzeczy, były też takie, gdy pojawiały się trudności i pytania, na które odpowiedzi wcale nie są oczywiste, ale właśnie w tym wszystkim dojrzewaliście nie tylko zdobywając wiedzę z podręczników, ale ucząc się samych siebie: swoich talentów, mocnych stron, granic i marzeń. Dziękuję Wam za Waszą ciekawość, za odwagę pytania, za uważność i za każdą chwilę, kiedy z pełnym zaangażowaniem podejmowaliście kolejne wyzwania.

            Pamiętajcie jednak, że człowiek uczy się nie tylko z książek. Najwięcej czerpie z tego, co widzi wokół siebie: z zachowań dorosłych, z ich słów, gestów, sposobu, w jaki radzą sobie z codziennością. Jako młodzi ludzie patrzycie, słuchacie i często, nawet nieświadomie, uczycie się od nas, dorosłych jak być człowiekiem. To dla nas wielka odpowiedzialność, bo każde nasze słowo, każda reakcja, każda decyzja zostawia w Was ślad. To, jak rozmawiamy, jak okazujemy szacunek, jak radzimy sobie z trudnościami, jak traktujemy innych ludzi, staje się dla Was wzorem. Dlatego tak ważne jest, byśmy na co dzień byli dla Was przykładem dobra, uczciwości, życzliwości i odwagi, bo wychowanie zaczyna się nie od mówienia, ale od bycia takim, kim chcielibyśmy, by stali się młodzi ludzie.

            Drodzy Dyrektorzy i Nauczyciele,

            codziennie wchodzicie do klasy, zostawiając za drzwiami własne zmęczenie, codzienne troski i sprawy, które przecież każdy z Was niesie. Każdego dnia patrzycie w oczy dzieci i młodzieży, próbując nie tylko uczyć, ale przede wszystkim być obok wtedy, gdy się cieszą i wtedy, gdy nie radzą sobie z własnymi emocjami. Wasza praca to nie tylko lekcje, podręczniki i dyżury na przerwach.

            To tysiące drobnych rozmów, spojrzeń, gestów, które dla młodego człowieka znaczą często o wiele więcej niż definicje i wzory. To zauważanie tego, czego nie widać w zeszytach: smutku, niepewności, radości z małych zwycięstw, czasem próśb o uwagę wypowiedzianych milczeniem.

            Dziś jako Wielkopolski Kurator Oświaty, ale przede wszystkim jako nauczyciel, chcę powiedzieć: dziękuję. Za cierpliwość, której czasem brakuje wszystkim dookoła. Za czułość, którą wkładacie w bycie dla uczniów nie tylko nauczycielem, ale przewodnikiem, który swoją obecnością daje poczucie bezpieczeństwa. Za wiarę, że każdy młody człowiek może znaleźć swoją drogę.

            Dzięki Wam szkoła jest czymś o wiele więcej niż budynkiem: staje się miejscem, w którym dziecko czuje się ważne i widziane.

            Szanowni Pracownicy Administracji i Obsługi,

            Wasza praca to cicha obecność, której często nie widać na pierwszy rzut oka, a bez której szkoła nie mogłaby żyć swoim codziennym rytmem. Gdy jeszcze korytarze są puste, już troszczycie się o to, by wszystko było gotowe na kolejny dzień. Gdy ostatni uczeń zamyka drzwi za sobą, zostajecie jeszcze na chwilę, by szkoła znów mogła być miejscem bezpiecznym i przyjaznym. To Wy sprawiacie, że każdy dzień zaczyna się w porządku i spokoju. Dzięki Wam w klasach jest ciepło i czysto, sprzęty działają, dokumenty są na czas, a uczniowie i nauczyciele mogą skupić się na nauce, nie martwiąc się o rzeczy, które same się nie dzieją, choć często tak się wydaje.

            Dziękuję Wam za tę codzienną pracę – niewidoczną, ale niezwykle ważną.

            Drodzy Rodzice,

            wszystko, co najważniejsze, zaczyna się w domu w tych zwyczajnych, codziennych chwilach: w rozmowach przy stole, w odprowadzaniu do szkoły, w cichym słuchaniu, kiedy dziecko opowiada o swoim świecie. W cierpliwości, by po raz kolejny odpowiedzieć na to samo pytanie. W uważności, by dostrzec nie tylko sukcesy, ale i drobne zmartwienia zapisane w spojrzeniu.

            To Wy jesteście pierwszymi nauczycielami swoich dzieci. To z Waszych słów, gestów i codziennych zachowań uczą się miłości, odwagi, szacunku, uważności na drugiego człowieka. To dzięki Waszym ramionom świat dla nich staje się bezpieczny, nawet wtedy, gdy bywa bardzo skomplikowany.

            Dziękuję Wam za codzienną obecność: cichą, wierną, nie zawsze łatwą. Za zaufanie, którym obdarzacie nauczycieli i szkołę, za rozmowy i współpracę, w której nie chodzi o ocenianie, lecz o wspólne szukanie tego, co dla dziecka najlepsze.

            Bo tylko razem, szkoła i dom, możemy stworzyć przestrzeń, w której dziecko będzie miało odwagę wzrastać, próbować, błądzić i wracać. Wtedy uczy się nie tylko wiedzy, ale życia.

            Szanowni Państwo,

            słowo „dziękuję” już dziś padło. I niech padnie raz jeszcze, bo ono mieści w sobie wszystko, co najważniejsze: wdzięczność za każdy wspólny dzień, za trud włożony w małe i wielkie sprawy, za obecność, za cierpliwość, za radość, którą dzieliliśmy i za siłę, z którą pokonywaliśmy trudności. Szkoła żyje dzięki ludziom. Szkoła żyje dzięki Wam wszystkim.

            Niech nadchodzące wakacje przyniosą wytchnienie. Niech będą czasem ciepłych poranków bez pośpiechu, z chwilami bliskości, rozmów, na które w codzienności często brakuje czasu. Czasem, w którym można na chwilę się zatrzymać, spojrzeć na to, co ważne i po prostu być razem.

            Dziękuję Wam wszystkim: Uczniom, Dyrektorom, Nauczycielom, Rodzicom, Pracownikom za ten rok: za trud, za ciepło, za wytrwałość, za to, że byliście. Niech wakacje będą czasem oddechu. Niech będzie w nich miejsce na spokój, śmiech, rozmowy bez pośpiechu. Bo najważniejsze rzeczy w życiu dzieją się nie w podręcznikach, lecz w relacjach między ludźmi.

            Pamiętajmy, że największe rzeczy rodzą się nie w hałasie świata, lecz w cichych gestach, które mają moc budować człowieka.

            Bo najtrwalsze ślady zostawiamy nie wtedy, gdy mówimy, lecz wtedy gdy po prostu jesteśmy obok.

            Wielkopolski Kurator Oświaty

            dr Igor Marek Bykowski

          • Upominek od ósmoklasistów do społeczności szkolnej

            02.07.2025

            Z inicjatywy rodziców uczniów klas ósmych, w porozumieniu z panią dyrektor, nasza szkoła wzbogaciła się o nowy, wielostanowiskowy stojak na rowery.

            To bardzo praktyczny prezent, który z pewnością posłuży wielu uczniom – w tym roku szkolnym rowerów i hulajnóg przybywało tak szybko, że w końcu zabrakło dla nich miejsca. Dzięki nowemu stojakowi mamy teraz drugie stanowisko rowerowe – więcej przestrzeni i większy porządek.

            Dziękujemy serdecznie za ten przemyślany gest

          • TEGOROCZNI ABSOLWENCI

            02.07.2025

            Tegoroczni absolwenci to nietuzinkowy zespół! Czasami mówiliśmy o nich "ekipa do zadań specjalnych", bo nigdy nie odmawiali pomocy. Choć miewali trudniejsze dni (zwyczajna rzecz), dziś pokazali się ze swojej najlepszej strony! Drodzy wychowankowie pani Justyny Wieczorek, to jest: Agnieszko, Nikodemie, Tomaszu, Zuzanno, Filipie N., Kacprze, Filipie R., Konradzie, Kazimierzu, Liwio i Leno - w Waszym zróżnicowaniu tkwiła Wasza siła! Jesteście fantastyczną grupą młodych ludzi, która na pewno zapisze się w historii naszej szkoły. Dziękujemy, że mogliśmy Wam towarzyszyć przez ostatnich kilka lat!

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2024/2025

            02.07.2025

            Dziś o godz. 8:30 w sali gimnastycznej naszej szkoły odbyła się uroczystość zakończenia roku szkolnego. W wydarzeniu wzięła udział cała społeczność uczniowska, nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni oraz licznie przybyli rodzice i zaproszeni goście.

            Z ogromną radością gościliśmy przedstawicieli władz samorządowych:

            Panią Agnieszkę Grabarską – Skarbnika Miasta i Gminy Kaczory

            Panią Agnieszkę Niewęgłowską – Radną Miasta i Gminy Kaczory

            Pana Konrada Mohra – Radnego Miasta i Gminy Kaczory

            Panią Annę Hadyran – Sołtys wsi Zelgniewo

            Panią Zofię Kościelską – Sołtys wsi Brodna

            Panią Elżbietę Przewoźniak – Sołtys wsi Jeziorki

            Panią Kingę Przybylską – Sołtys wsi Śmiłowo

            Akademię poprowadziła uczennica klasy VII – Oliwia Górka, która serdecznie powitała wszystkich zebranych. Pani dyrektor Dorota Malińska-Janaś skierowała do uczniów ciepłe słowa, podsumowujące miniony rok, a szczególne życzenia złożyła ósmoklasistom, podkreślając, że świadectwo ukończenia szkoły podstawowej to ważny krok w kierunku dalszej edukacji i dorosłości.

            Wręczone zostały świadectwa z wyróżnieniem, nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, a także listy gratulacyjne dla rodziców uczniów, którzy odebrali świadectwo z biało-czerwoną flagą.

            Po raz pierwszy przyznano również nagrody dla uczniów z najwyższą frekwencją oraz tytuły Wzorowego Ucznia – za całoroczną, solidną pracę i postawę docenioną przez Radę Pedagogiczną.

            Tegoroczny tytuł Najlepszego Absolwenta przypadł Nikodemowi Grajczakowi.

            Uczeń ten przez ostatnie trzy lata uzyskiwał najwyższą w szkole średnią ocen na świadectwie. Oprócz nauki w naszej szkole, równolegle uczęszcza do Zespołu Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina w Pile, gdzie uczy się gry na fortepianie. Jak sam przyznaje, jego autorytetami są Jezus Chrystus oraz rodzice, którzy zawsze go wspierają. Interesuje się żużlem oraz muzyką, z którą wiąże dalszą przyszłość. Jest gorliwym katolikiem. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej ma zamiar wybrać się do II Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Pile na profil językowo- medialny, a następnie kontynuować edukację na politechnice, by ostatecznie zostać realizatorem dźwięku bądź producentem muzycznym. Nasz tegoroczny Najlepszy Absolwent to Nikodem Grajczak z Zelgniewa!

             

            Jak każdego roku, także i tym razem w sposób szczególny wyróżniliśmy rodziców klas III i VIII, dziękując im za zaangażowanie i współpracę w danym etapie edukacyjnym. Spośród rodziców uczniów klasy III wychowawczyni pani Małgorzata Kościańska wyróżniła: panią Natalię Gruenke, państwo Kamilę i Łukasza Ksyckich, panią Anitę Górkę, panią Honoratę Pilarz,

            panią Kamilę Malugę oraz panią Agatę Kordek,

            Spośród rodziców uczniów klasy VIII przez wychowawczynię panią Justynę Wieczorek wyróżnieni zostali państwo Marta i Maciej Grajczakowie, pani Iwona Król oraz pani Kamila Maluga.

            To nie zamyka listy wyróżnionych rodziców. Liczne grono uczniów z pozostałych klas przyniosło dziś do domów podziękowania za działalność na rzecz śmiłowskiej szkoły. Serdecznie wszystkim dziękujemy!

            Nie zabrakło wzruszających chwil podczas pożegnania klasy VIII. Wychowawczyni klasy pani Justyna Wieczorek nie kryła wzruszenia. Uczniowie młodszych klas przygotowali wyjątkowe wystąpienie – Wojciech Puchała z klasy VII zaśpiewał dedykowaną ósmoklasistom piosenkę, a absolwenci zaprezentowali przygotowany przez siebie program artystyczny – ze śpiewem, prezentacją zdjęć oraz symbolicznym przecięciem wstążki jedności.

            Były uśmiechy, podziękowania i łzy. To była piękna uroczystość, która na długo pozostanie w naszej pamięci.

            Dziękujemy wszystkim za obecność i życzymy udanych, bezpiecznych wakacji!

            Foto: Małgorzata Gruenke

          • Wycieczka do PKO Banku w Pile

            26.06.2025

            Dzisiejszego dnia członkowie Szkolnej Kasy Oszczędności, którzy założyli konto w tym roku szkolnym odwiedzili siedzibę PKO Banku Polskiego Oddział 1 w Pile. W tajniki bankowości wprowadziła nas pani Kierownik Dorota Bartz – Świątek. Uczniowie zapoznani zostali z organizacją pracy w Banku, zwiedzili liczne pomieszczenia: sekretariat, gabinet Dyrektora pana Andrzeja Bilejczyka oraz miejsca, gdzie odbywa się obsługa klientów indywidualnych, czy też mniejszych firm.

            Miłą niespodzianką była rozmowa z panem Dyrektorem, który powitał nas bardzo serdecznie, opowiedział o swojej pracy oraz zaprosił ochotników na swój dyrektorski fotel. Następnie wzięliśmy udział w wykładzie połączonym z warsztatami poprowadzonym przez panią Dorotę. Rozmawialiśmy między innymi o koncie SKO, koncie Junior, o zabezpieczeniach znajdujących się na polskich banknotach oraz rozwiązywaliśmy zadania związane z liczeniem pieniędzy, co jak się okazało, nie było wcale takie łatwe. Bardzo pomocne w banku są urządzenia służące do liczenia zarówno banknotów jak i monet. I my mięliśmy możliwość przetestować jedno z nich. Pani Dorota postanowiła sprawdzić poziom naszej wiedzy. Rozwiązywaliśmy quiz – BEZBŁĘDNIE udzieliliśmy odpowiedzi na wszystkie pytania, za co zostaliśmy obdarowani bankowymi upominkami. Punktem kulminacyjnym tej niezwykle miłej wizyty był długo przez wszystkich oczekiwany spacer do skarbca. Ogromne mosiężne drzwi wywarły na wszystkich niemałe wrażenie. Dzięki naszej wyprawie znacznie poszerzyliśmy swoją wiedzę na temat bankowości, przedsiębiorczości i ekonomii.

          • Rada Samorządu Uczniowskiego

            26.06.2025

            Wczoraj odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego. Kandydowało 13 uczniów klas III - VII. Dziś z rąk dyrektor szkoły sześcioro uczniów z najwyższym wynikiem otrzymało akt potwierdzenia wyboru do Rady Samorządu Uczniowskiego na jednoroczną kadencję, rozpoczynającą się 1 września 2025 r. Od tego dnia realizować swoje pomysły na rzecz społeczności uczniowskiej będą: Przemysław Górka, Wojciech Puchała, Martyna Skowera, Antoni Nowak, Ignacy Gruenke i Leon Górka. Gratulujemy i życzymy samych sukcesów!

          • DZIEŃ SZALONEJ FRYZURY

            26.06.2025

            Ostatnia akcja ustępującej Rady Samorządu Uczniowskiego - Dzień Szalonej Fryzury! Najbardziej zakręcone projekty zostały nagrodzone upominkami. Mają uczniowie fantazję!

          • Podsumowanie roku szkolnego – dziedziniec pełen nagród i wyróżnień!

            26.06.2025

            Wspaniała pogoda pozwoliła nam zorganizować tradycyjne spotkanie podsumowujące całoroczne działania naszej szkoły na dziedzińcu, który tego dnia przypominał prawdziwy amfiteatr!

            W obecności całej społeczności szkolnej nauczyciele kolejno wywoływali uczniów, by wręczyć im wyróżnienia i podziękowania za udział w konkursach, projektach i akcjach, które wzbogaciły życie naszej szkoły. Oto, co się działo:

            Pani Dyrektor Dorota Malińska-Janaś wręczyła nagrody za udział w konkursie plastycznym „Wielkopolanka w folklorze”.

            Pani Renata Popowska uhonorowała uczniów za czytelnictwo. Najwięcej książek w tym roku przeczytała Gabrysia Kurminowska z klasy V – brawo!

            Pani Małgorzata Giers wręczyła nagrody za sukcesy w konkursach matematycznym i polonistycznym Olimpus, a także za oszczędzanie. Nagrodę specjalną otrzymał Adam Forenc z klasy VI.

            Pani Wioletta Janowska wyróżniła wszystkich uczestników zajęć RUR (Ratujemy Uczymy Ratować). Nagrodę specjalną otrzymał Filip Pilarz z klasy III, który przez trzy lata systematycznie uczęszczał na te zajęcia!

            Pan Przemysław Fillinger podziękował uczniom biorącym udział w całorocznej zbiórce makulatury oraz niezawodnej ekipie do zadań specjalnych z klasy VIII. Wręczył także podziękowania członkom ustępującego pocztu sztandarowego w składzie: Lena Widerska, Zuzanna Maluga i Filip Rycyk – dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły!

            Pani Justyna Wieczorek wręczyła nagrody za konkursy z języka niemieckiego.

            Na zakończenie głos zabrała pani Paulina Lück, która podziękowała ustępującej Radzie Samorządu Uczniowskiego i ogłosiła wyniki wczorajszych wyborów. Od 1 września w skład nowej Rady wejdą:

            Przemysław Górka

            Wojciech Puchała

            Antoni Nowak

            Leona Górka

            Martyna Skowera

            Ignacy Gruenke

            Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na rzecz całej społeczności uczniowskiej!

            To był dzień pełen dumy, radości i pozytywnej energii – dziękujemy wszystkim za obecność i gratulujemy wyróżnionym! Jutro spotykamy się o 8.30 na uroczystym wręczeniu świadectw i pożegnaniu absolwentów

          • W WIRTUALNYM ŚWIECIE

            26.06.2025

            O wpływie urządzeń cyfrowych na życie nastolatków traktuje ostatnia publikacja, która trafiła do naszej szkoły, a za pośrednictwem każdego ucznia będą mogli zapoznać się z nią także rodzice i opiekunowi. Artykuły w przystępny sposób porusza kwestię poruszania się dzieci w wirtualnym świcie czy wpływu serwisów społecznościowych i gier na proces uczenia się. Klasa II zachęca do lektury gazetki przygotowanej przez Urząd Miasta i Gminy w Kaczorach.

          • LEKCJA BEZPIECZEŃSTWA

            26.06.2025

            Ostatnia lekcja wychowawcza w klasie V poświęcona była bezpieczeństwu w czasie wakacji. Rozmawiano o ostrożności podczas korzystaniu z Internetu, o zagrożeniach wynikających ze zbyt długiego korzystania z telefonów komórkowych i komputerach, o fake newsach, o zagrożeniach wynikających ze znajomości internetowych. Skorzystano między innymi z materiałów dostarczonych przez Urząd Miasta i Gminy w Kaczorach.

            Poruszono także kwestię bezpiecznych wakacjach nad morzem, w górach, w domu. O tym jak chronić się przed słońcem, mądrze korzystać z wypoczynku nad wodą i w górach. Ku pamięci powtórzono i utrwalono sobie numery alarmowe.

          • WYBORY DO SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO

            26.06.2025

            Dziś w naszej szkole odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego na rok szkolny 2025/2026. Uczniowie klas 3-7 tłumnie ruszyli do urn, aby oddać głosy. Wyniki jutro

          • "Lot w Kosmos Polaka!"

            26.06.2025

            Dzisiaj, 25 czerwca 2025r., o godzinie 8.29 naszego czasu, drugi Polak, Sławosz Uznański- Wiśniewski, poleciał w kosmos rozpoczynając misję Ax-4. Będzie on uczestniczył przez 2 tygodnie w badaniach na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! W ten sposób przechodzi do historii! Tę historyczną chwilę musieliśmy zobaczyć! Już nasi młodsi uczniowie wraz z klasą ósmą, żywo komentowali to wydarzenie! Dzięki technicznym możliwością, z zapartym tchem, mogliśmy oglądać tę historyczną chwilę!

            Pełni niepokoju i obaw o losy wszystkich astronautów, z dumą i podziwem wpatrywaliśmy się w kolejne etapy startu, aby potem bić brawa za udany start!

            Nasi obecni uczniowie, jak również często także ich rodzice, nie mieli możliwości zobaczyć naszego pierwszego Polaka, który 47 lat temu, 24 czerwca 1978,poleciał w kosmos ! A był nim generał

            Sławomir Hermaszewski, który poleciał na radzieckim statku Sojuz30, aby dzień po starcie połączyć się że stacją orbitalnąSalut6.

            W tym czasie astronauci okrążyli Ziemię 126 razy,

            a byli w kosmosie 7 dni i 22 godziny.

            Nasze gratulacje Panie Sławoszu i powodzenia dla całej Załogi oraz bezpiecznego powrotu na Ziemię!

            W.J.

          • Lekcja o łowiectwie w naszej szkole

            24.06.2025

            Dziś odbyła się wyjątkowa lekcja przyrody, zorganizowana dzięki inicjatywie ojca naszej uczennicy - pana Bartłomieja Cysarza. Bardzo się cieszymy, że możemy w ten sposób współpracować z rodzicami – wspólnie działając na rzecz rozwoju i poszerzania wiedzy o otaczającym świcie naszych uczniów.

            Zajęcia poprowadziła Komisja Młodych Myśliwych, która przybliżyła dzieciom temat łowiectwa – jego tradycji, wartości i współczesnej roli w ochronie przyrody. Uczniowie z dużym zainteresowaniem słuchali, zadawali pytania i aktywnie uczestniczyli w rozmowach.

            Dużą atrakcją był Mateusz, który przyjechał z oswojonym myszołowcem o wdzięcznym imieniu Aria . Ptak wzbudził ogromne zainteresowanie i pozwolił dzieciom poznać pracę sokolnika z bliska .

            Podczas lekcji pojawiły się również dwa myśliwskie psy – posokowce bawarskie Zeus i Diego , należące do pana Bartka. Ich sympatyczna natura szybko podbiła serca uczniów.

            Panowie Tomasz i Stanisław przygotowali ciekawą prezentację multimedialną i tablice edukacyjne, dzięki którym uczniowie dowiedzieli się więcej o gatunkach leśnych zwierząt oraz zasadach etycznego zachowania w lesie .

            Bezpośredni kontakt i ciekawa forma zajęć sprawiły, że uczniowie lepiej zrozumieli, czym jest współczesne łowiectwo – i jak ważną pełni rolę w ochronie środowiska i zachowaniu równowagi w przyrodzie. Warto także pamiętać, jak głęboko zakorzenione jest w polskiej kulturze. W czasach szlacheckich stanowiło jedną z najważniejszych tradycji, którą z troską pielęgnowano, a o której dzisiejsi uczniowie czytają na stronach "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

            Była to niezwykle cenna i inspirująca lekcja, pokazująca, że łowiectwo to nie tylko tradycja, ale także odpowiedzialność i troska o naturę.

          • DZIEŃ OJCA

            24.06.2025

            Z okazji Dnia Ojca uczniowie klasy 3. przygotowali pyszną i zdrową sałatkę owocową dla swoich tatusiów. Dzieci z wielkim zaangażowaniem kroiły różne owoce, a następnie stworzyły kolorowy deser pełen witamin. Celem zajęć było sprawienie radości swoim tatusiom, wyrażania wdzięczności dla nich oraz przypomnienie zasad zdrowego odżywiania. Każdy uczeń zabrał swoją sałatkę do domu, aby wręczyć ją tacie wraz z życzeniami. To była wspaniała okazja, by pokazać, jak ważni są ojcowie w życiu dzieci!

          • Wakacje tuż, tuż!

            24.06.2025

            U progu szkoły oraz w nasze okna zaglądają już wymarzone, wytęsknione i tak oczekiwane dla uczniów (i chyba nie tylko)... Wakacje! Czas wypoczynku, luzu i swobody! Ale czy na pewno od wszystkiego? Na pewno nie!

            Nie zwalnia to nikogo z myślenia i zachowania szczególnego bezpieczeństwa, które właśnie wtedy jest najbardziej potrzebne! Mam nadzieję, że zdobyta w naszej szkole wiedza i umiejętności dotyczące szczególnie udzielania pierwszej pomocy, nie będzie wystawiona na próbę, ale zawsze może się przydać. Dlatego też, wszyscy uczniowie w naszej szkole, jeszcze przed wakacjami "szlifują" swoją wiedzę oraz umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

            I tak było w tym tygodniu w klasie 4 i 6, gdzie uczniowie przypominali sobie kolejne ogniwa "łańcucha przeżycia", aby potem wykonywać ćwiczenia w sprawdzaniu przytomności, oddechu, układania poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej oraz prowadząc resuscytację.

            Większości trudność sprawia rozmowa z dyspozytorem (o czym sami mówili).

            Nie można także pominąć faktu dbania o swoje bezpieczeństwo!

            Z kolei w kl.2, uczniowie, dbając o swoje bezpieczeństwo, poznawali lub przypominali sobie znaki, numery alarmowe, czy zachowania w określonych sytuacjach, w różnych częściach naszego kraju, np. nad morzem, w górach, nad jeziorami, czy podczas burzy. A dla utrwalenia tej wiedzy wykonali pracę plastyczne farbami.

            Życzmy sobie zatem, udanego i bezpiecznego wypoczynku, wierząc, że nasza wiedza i umiejętności dotyczące udzielania pierwszej pomocy, nie będą przez nikogo "testowane"!

            W.J.

          • Wycieczka do Kołobrzegu

            24.06.2025

            W dniu 13.06.2025 r. uczniowie klasy VII uczestniczyli w wyjeździe integracyjnym do Kołobrzegu. Celem wycieczki było wzmacnianie relacji rówieśniczych oraz aktywne spędzanie wolnego czasu. Podczas pobytu uczniowie mieli okazję odbyć rejs statkiem, zwiedzić muzeum 6D, latarnię morską oraz przespacerować się po molo.

            Wyjazd przebiegł w miłej i bezpiecznej atmosferze. Uczniowie wrócili zadowoleni, z nowymi wspomnieniami i jeszcze lepszymi relacjami w klasie.

          • 1000-lecie koronacji Bolesława Chrobrego

            24.06.2025

            Szóstoklasiści, zainspirowani okrągłą rocznicą włożenia na głowę Chrobrego korony przez cesarza Ottona III, tworzyli autorskie projekty tego jednego z najważniejszych insygniów władzy królewskiej. Gotowe prace podziwiać można do końca roku szkolnego na górnym korytarzu.