Koncentryczne koła były dziś elementem lekcji, podczas której uczniowie klasy VI podsumowali omawianie lektury "Szatan z siódmej klasy".
Aktualności
Koncentryczne koła
01.05.2024
Dzień Książki i Praw Autorskich
01.05.2024Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich klasa VI a wzięła udział w III Ogólnopolskiej Akcji Siania Nasion Czytelnictwa. Oglądaliśmy prezentację, posialiśmy łąki kwietne oraz wypisaliśmy cytaty dotyczące czytania.
5
Miejsko - Gminny Konkurs Ortograficzny
01.05.2024Miejsko-Gminny Konkurs Ortograficzny przyniósł nam wiele powodów do zadowolenia. Do tegorocznej edycji, organizowanej przez Szkołę Podstawową im. Św. Jana Pawła II w Kaczorach, zaproszono 36 uczniów klas III - VIII ze szkół podstawowych Gminy Kaczory.
1Nasi uczniowie w każdej kategorii znaleźli się na podium!
Kategoria klas III:
I miejsce: Antoni Nowak
II miejsce: Maja Żołędziowska
Kategoria klas IV:
II miejsce: Maria Lach
Kategoria klas V:
I miejsce: Oliwia Cysarz
Kategoria klas VI:
II miejsce: Wojciech Puchała
Kategoria klas VII:
III miejsce: Lena Widerska
Kategoria klas VIII:
II miejsce: Julia Jeremin
Znakomity tytuł Małego Mistrza Ortografii zdobył Antoni Nowak!
Serdecznie wszystkim gratulujemy!!!
Ortograficzne spagetti!
23.04.2024Lekcja języka polskiego w klasie IV zmieniła się dziś w ... warsztaty kulinarne. Cztery zespoły kucharzy przygotowywały ortograficzne spaghetti, które w odpowiednim czasie, jeszcze gorące, radośnie serwowano. W ten niecodzienny sposób utrwalano zasady pisowni wielką literą, a przy okazji poszerzano wiedzę z zakresu geografii - z akcentem na tę lokalną. Kaczory to miasto czy wieś...? Staszyce to region czy osiedle...? A Piła, Grabówno, Chodzież, Wielkopolska, Krajna...?
3
XXI Gminny Festiwal Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej
23.04.2024W ostatni piątek uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w XXI Gminnym Festiwalu Piosenki Szkolnej i Przedszkolnej, który odbył się w Centrum Kultury w Kaczorach. W kategorii uczniów klasy I i II wystąpiła Oliwia Gruenke z klasy I z piosenką „Dzieciak pozytywny”. Klasę II reprezentował zespół w składzie: Nikola Gładych, Rozalia Tatera, Wiktoria Żmijewska, Aleksandra Maluga, Laura Kordek, Ignacy Gruenke, Oliwia Szczepaniak, Leon Górka, Antoni Peksa, Oliwia Kuroń, Filip Pilarz. Drugoklasiści zaśpiewali „Piosenkę małego patrioty”. W tej kategorii jako solistka wystąpiła również Laura Kordek z piosenką „ A ja wolę moją mamę”, która reprezentowała tym razem Studio Piosenki Centrum Kultury w Kaczorach. W tej kategorii zostali docenieni wszyscy wokaliści i zaproszono ich na koncert laureatów, który odbędzie się 1 maja na stadionie sportowym w Śmiłowie.
Z klas starszych naszą szkołę reprezentował Wojciech Puchała z klasy VI, który zaśpiewał piękną piosenkę z repertuaru Haliny Frąckowiak pt.: „Papierowy księżyc” oraz Nikodem Grajczak z klasy VII w ponadczasowym przeboju zespołu „Perfect” – „Nie płacz Ewka”. Zaproszenie na koncert laureatów otrzymał Nikodem . Przewodniczący jury, pan Jan Margowski, podkreślił wysoki poziom wokalny wszystkich prezentacji muzycznych, a pan Krzysztof Jarocha, instruktor wokalny Studia Piosenki Centrum Kultury w Kaczorach zaprosił także naszych uczniów na przesłuchania wokalne, aby mogli profesjonalnie szkolić technikę śpiewu pod jego okiem.
Uczestników konkursu przygotowały panie: Wioletta Janowska, Małgorzata Kościańska i Renata Popowska.
Bardzo dziękujemy rodzicom za pomoc w transporcie i opiece nad dziećmi.
Na świetlicy szkolnej
15.04.2024Kwiecień to miesiąc, w którym przypadają aż dwa międzynarodowe literackie święta: Dzień Książki dla Dzieci (2 IV) oraz Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich (23 IV). Z tej okazji kolejny już raz odwiedziła nas pani Honorata Pilarz – dyrektor Miejsko-Gminnej Biblioteki w Kaczorach. Tym razem spotkaliśmy się w szkolnej świetlicy, gdzie oprócz opowieści o książkach i ich czytania było dużo zabawy. Lubimy takie spotkania
Niezwykli goście odwiedzili dziś naszą szkołę!
12.04.2024Z samego Olimpu zstąpili do nas boginie i bogowie, by poucztować wspólnie podczas lekcji języka polskiego. Gościliśmy Zeusa wraz z małżonką Herą, Demeter, Artemidę, Hefajstosa z Afrodytą , Aresa, Apolla, Hermesa, Posejdona...
22Projekt polegający na wybraniu jednego z mitologicznych bohaterów, przygotowaniu jego stroju wraz z charakterystycznymi atrybutami oraz autoprezentacji wypadł rewelacyjnie. Wręcz ... bosko! Zresztą zobaczcie sami...
Nasz "Nowy Dom"
12.04.2024W naszej szkolnej świetlicy już od rana praca wre! Przygotowujemy i ozdabiamy nasz świetlicowy domek! Masa roboty! Sami zobaczcie!
3
Oferty edukacyjne
12.04.2024W miesiącu marcu oraz na początku kwietnia 2024 r., dla uczniów klasy siódmej i ósmej, szkolny doradca zawodowy, p. Wioletta Janowska, zorganizowała spotkania doradcze z przedstawicielami kilku szkół z regionu. Celem spotkań była możliwość bliższego poznania danej szkoły średniej i jej oferty dla trafniejszego wyboru swojej dalszej drogi zawodowej uczniów najstarszych klas. Spotkania okazały się bardzo ciekawe i cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Tym bardziej, że na spotkaniach pojawili się również nasi absolwenci, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z wyborem szkoły średniej i swoich dylematach.
8Gościliśmy w naszej szkole przedstawicieli szkół:
- TEB Edukacja z Piły miejsce praktycznej nauki zawodu ( technikum i liceum),
- Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie,
- Wielkopolskie Samorządowe Centrum Edukacji i Terapii w Starej Łubiance.
A dla chętnych uczniów i ich rodziców, była możliwość udziału w Powiatach Targach Edukacyjnych Szkół Średnich w Pile.
Było więc wiele możliwości wyboru i analizy oraz przemyśleń dla ułatwienia podjęcia decyzji dotyczących wyboru swojej dalszej drogi rozwoju zawodowego.
Już za miesiąc, w maju, egzamin po klasie ósmej.
Życzymy powodzenia i trafnego wyboru swojej dalszej drogi zawodowej.
Wasz doradca zawodowy
Wioletta Janowska
Dzięki współpracy z wychowawcami i nauczycielami oraz organizacji lekcji przez p. dyrektor, Dorotę Kończak, lekcje przebiegały bez zakłóceń, a uczniowie klas starszych otrzymali wsparcie doradcze.
Spotkanie z przedstawicielem szkoły średniej
07.04.2024W czwartek najstarsze klasy miały okazję zapoznać się z ofertą edukacyjną szkoły w Starej Łubiance.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
07.04.20242 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie.
Uczniowie naszej szkoły na lekcjach wychowawczych spotkali się z kształtowaniem właściwych postaw prospołecznych. Poszerzyli swoją uwagę na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości oraz potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Kolor niebieski to wyraz solidarności z osobami z autyzmem i ich rodzinami.
ŚWIĘTA WIELKANOCNE
28.03.2024
Rozdanie dyplomów oraz upominków za odnoszone sukcesy
28.03.2024Podczas szkolnego spotkania podsumowano dziś kilka rozpisanych ostatnio konkursów, wręczając dyplomy i upominki. Pomagała w tym ... Pani Wiosna, która niespodziewanie odwiedziła naszą szkołę.
W ramach Dnia Języka Ojczystego przeprowadzono konkurs ortograficzny. W każdej z klas IV – VIII wybrano mistrza oraz wicemistrza ortografii, a zostali nimi: kl. IV: Maja Pawelec-Majewska, Maria Lach, kl. V: Patryk Gacan, Oliwia Cysarz, kl. VI: Wojciech Puchała, Hubert Długaszewicz, kl. VII: Lena Widerska, Tomasz Król, kl. VIII: Julia Jeremin, Julia Machocka. Wszyscy oni będą reprezentować nas na konkursie gminnym, który odbędzie się pod koniec kwietnia. Arcymistrzem Ortografii w roku szkolnym 2023/2024: został Patryk Gacan. Otrzymał specjalne insygnia, które za rok przekaże kolejnemu Arcymistrzowi.
8W konkursie na „Krajeński wianek” nagrody ufundowała LGD "Krajna nad Notecią" z Pobórki Wielkiej, a zwyciężyli w nim:
I m-ce: Julia Jeremin, Maciej Jeremin, Maria Jeremin, II m-ce: Laura Grajczak, Aleksandra Maluga, Zuzanna Maluga; III m-ce: Oliwia Gruenke, Agata Gruenke
Wyróżnienie: Michał Eichstädt, Nicole Myszka, Adam Korcz.
Wyniki szkolnego konkursu kaligraficznego, w którym udział wzięło 13 uczniów z klas II – VIII kształtują się następująco:
- kategoria klas II – IV
I m-ce: Ignacy Gruenke, II m-ce: Maja Żołędziowska, III m-ce: Laura Kordek
- kategoria klas V - VIII
I m-ce: Agata Kusz, II m-ce: Zuzanna Maluga, III m-ce: Adam Korcz
Wyróżnienie: Antoni Nowak
W szkolnym konkursie plastycznym na wykonanie zakładki inspirowanej dowolną lekturą zwyciężyli:
Kategoria klas I – IV:
I m-ce: Agata Gruenke, Oliwia Gruenke, II m-ce: Filip Pilarz, Aleksandra Maluga, III m-ce: Rozalia Tatera
Wyróżnienie: Laura Kordek
Kategoria klas V - VIII
I m-ce: Agata Kusz, II m-ce: Tomasz Król, Zuzanna Maluga, III m–ce: Adam Korcz
Wyróżnienie: Julia Jeremin
Wyróżniono także uczniów, którzy zgłosili swoje prace na konkurs plastyczny organizowany przez KRUS - "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy", a byli to Olaf Przybylski, Julia Jeremin i Maciej Jeremin.
Nagrodzone zostały również osoby biorące udział w konkursie na piosenkę w języku angielskim: Oliwia Górka, Oliwia i Agata Gruenke, zespół z kl. VII, Zuzia i Ola Maluga, Julia Jeremin, Wojciech Puchała oraz Nikodem i Laura Grajczak.
Wszystkim laureatom oraz uczestnikom konkursów serdecznie gratulujemy!
Słodkie babeczki
28.03.2024Marzec na kółku kulinarnym upłynął przy wypiekach babeczek. Każdorazowo zapachy były oszałamiające, a smak mistrzowski!
Uczniowie klasy I odwiedzili dzisiaj szkolną bibliotekę
28.03.2024Pani Renata opowiedziała im o bibliotece, pokazała książki, które się w niej znajdują , przedstawiła zasady wypożyczania książek i zasady zachowania się w bibliotece oraz w czytelni. Dzieci opowiadały dlaczego warto czytać książki i próbowały zgadnąć jakie prośby do czytelników mają książki.
Na koniec uczniowie złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki oraz wypełniać obowiązki czytelnika. Wszyscy pierwszoklasiści otrzymali wyprawki czytelnicze w ramach kampanii „Mała książka – wielki człowiek”.
Święta Wielkiej Nocy tuż, tuż!
28.03.2024W naszej szkolnej świetlicy na pewno już są! Zobaczcie sami!
Światowy Dzień Zespołu Downa
25.03.2024W ubiegłym tygodniu przypadał niezwykły dzień, bo Światowy Dzień Zespołu Downa. Tego dnia wychowawcy przeprowadzali w swoich klasach tematyczne pogadanki, wyświetlali filmy, proponowali zabawy. Ideą 21 marca jest zwrócenie uwagi na szczególne potrzeby osób z zespołem Downa oraz promowanie ich pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Symbolem tego dnia są dwie różne skarpetki, jako synonimy niedopasowania społecznego osób z dodatkowym chromosomem w 21. parze.
Antyk łączy epoki
25.03.2024Na początku marca Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Pile zaprosiła nas do udziału w II Powiatowym Konkursie „Antyk łączy epoki” . Zadaniem uczestników było wybranie jednej postaci z Biblii, mitologii greckiej lub rzymskiej i w formie pracy plastycznej przedstawienie w jaki sposób inspirowała ona twórców na przestrzeni wieków.
Uczniowie klasy VII- Agnieszka Błaszczyk, Nikodema Grajczak i Zuzannę Maluga wybrali biblijnego archanioła Gabriela i przygotowali lapbooka na jego temat. Miło nam poinformować, że zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się 8 maja w siedzibie biblioteki w Pile.
XXX Konkurs Ortograficzny Szkół Powiatu Pilskiego
24.03.2024W sobotę 23 marca sześcioro uczniów naszej szkoły, tj. Antoni Nowak z kl III, Maja Pawelec-Majewska z kl. IV, Patryk Gacan z kl. V, Wojciech Puchała z kl. VI, Lena Widerska z kl. VII oraz Julia Jeremin z kl. VIII uczestniczyło w jubileuszowym XXX Konkursie Ortograficznym Szkół Podstawowych Powiatu Pilskiego o Złote Pióro Prezydenta Piły.
Organizatorem konkursu tradycyjnie była Szkoła Podstawowa nr 11 im. Królowej Jadwigi w Pile. Choć nasi uczniowie nie znaleźli się tym razem wśród laureatów konkursu, było to dla nich cenne doświadczenie. Dziękujemy, że pięknie reprezentowaliście naszą szkołę.
Świętowaliśmy dziś Dzień Patrona
22.03.2024To już 4 lata odkąd nasza szkoła przyjęła imię Straży Granicznej II Rzeczpospolitej. Każdego roku - 22 marca - w sposób wyjątkowy przypominamy o przedwojennych pogranicznikach, pełniących służbę w naszych miejscowościach przed II wojną światową.
31Program dzisiejszych obchodów składał się z okolicznościowej akademii, którą otworzyła dyrektor Dorota Kończak, witając przybyłych gości. Uroczystość zaszczycili swą obecnością: Burmistrz Miasta i Gminy Kaczory – pan Brunon Wolski, Dyrektor Zespołu Oświaty – pani Zdzisława Kępczyńska, przedstawiciel Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – pan Roman Grzebel, przedstawiciele Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligii Ochrony Kraju z Nakła nad Notecią – prezes Klubu mł. chor. rez. Lechosław Draeger, podporucznik Krzysztof Popczyński, st. kap. podchorąży Mariusz Gratkowski, zastępca komendanta Placówki Straży Granicznej w Bydgoszczy – kpt. SG dr Mariusz Urban oraz chor. sztab. SG Monika Lickiewicz, funkcjonariusze Placówki Straży Granicznej Poznań-Ławica: por. SG Ilona Reimann, chor. sztab. SG Anna Paulus, sierż. sztab. SG Marta Kulon-Brączkowska oraz st. chor. SG Adrian Cerkaski. Następnie głos oddano uczniom, którzy przypomnieli historię formacji, deklamowali wiersze autorstwa naszych absolwentów, śpiewali piosenki, a wszystko to zilustrowane było zdjęciami z epoki. Wręczono także dyplomy i upominki za udział w konkursie plastycznym na portret strażnika granicznego - Stefana Galińskiego. Po części artystycznej nastąpiła wyjątkowa chwila. Kultywowanie przez naszą szkołę pamięci o bohaterach Ojczyzny, o przedwojennych strażnikach granicznych zostało zauważone i docenione przez Wielkopolski Zarząd Wojewódzki Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Potwierdzeniem tego jest wyróżnienia w postaci Kombatanckiego Krzyża Pamięci, który przekazał na ręce dyrektor szkoły pan Roman Grzebel. Zamknięciem formalnych uroczystości była wizyta uczniów na miejscowym cmentarzu i odwiedziny 8 mogił spoczywających tu przedwojennych pograniczników - Szczepana Ławniczaka, Franciszka Błaszczyka, Tomasza Wiśniewskiego, Franciszka Konieczka, Stanisława Czwojdraka, Włodzimierza Smędy i Antoniego Jasińskiego oraz żołnierza plutonu wzmocnienia - kpr. Piotra Konieczki.
W drugiej części obchodów zaplanowano atrakcje dla uczniów. Pyszna grochówka, przygotowana przez radę rodziców, dodała sił przed serią spotkań z zaproszonymi strażnikami granicznymi z Bydgoszczy oraz Poznania. Podczas nich uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, na czym polega dziś służba w Straży Granicznej, przyjrzeć się talentom psa Leona czy możliwościom robota wykorzystywanego do pracy na lotnisku.
To był dzień pełen wrażeń.
Serdecznie dziękujemy przedstawicielom Straż Graniczna za piękne wzbogacenie naszej szkolnej uroczystości.
Muzeum Ziemi Krajeńskiej Urząd Miasta i Gminy w Kaczorach Organizacja Studencka "Pogranicznik"